ANNOUNCEMENTS

Program – 9th Handmade and Recycled Theater Festival

The Multiactive Art Group Fabrica Athens organizes this year the 9th Handmade & Recycled Theater Festival. The most handmade and recyclable festival in the neighborhood of Kerameikos, returns for the ninth consecutive year!
The idea

Why handmade and recyclable?

“What we did with effort, we gave it a title. Central to the philosophy of the festival are the ideas of handmade and recyclable. The name and character of the Festival arose from the very identity of the group and continues its course over time. In the special circumstances we are going through, with the field of culture being affected and artists being called upon to find new ways to continue creating, the idea of the Festival is inspired by a different way of operating.

Our goal is to highlight the artists who take the art in their hands and the presentation of diy creations. For the first time this year the festival also hosts international participations; artists and groups that share a common vision with Fabrica Athens,honor us with their presence!

The program of the 9th HRTFest includes:

Theater, physical theater, street theater, children’s theater, improvisation, dance theater, theatrical analogy, performance, video performance, video dance, music performance, site specific performance, standup comedy, narration, contemporary dance, concerts, live music, short and medium length movies, video art screenings, documentaries, painting, collage, photography, installations, book presentation, circus artists, acrobatics, aerial Skills, jewelry, mask, doll, clothing, DIY Constructions, children’s creative work, seminars, lectures.

What’s new?

– Green Object – Competition of 15-minute performances

Competition for theatrical groups! The color green, the green objects, the meaning of “green” are our source of inspiration. Each group has fifteen minutes to present a show or performance that is inspired or contains the color green, the green objects or the meaning of green.

– Competition of New Theatrical Works

HRTFest hosts writers, with new plays that have not been presented to the public. The presentation at the Festival will be in the form of a theatrical analogy.

Like last year, this year the premises and the way of operation will be shaped – determined in accordance with the rules and protection measures proposed by the competent bodies.

* Book your entrance tickets from the viva.gr platform
* Regarding the seminars, the reservation is made after contacting the instructors of the seminars.

Artwork for the poster: Iris Fousteri
Creation of the poster: Thanos Kermitsis

Exhibitions*

Silvana Sarti – Witches & The 8 winds
Manolia Kokoloyianni – Paul Goodman –
Pulpstruct
BLANK team! Multiactive studio gallery DecArt –
Engravings and silkscreen works
Sevasti Chatzisavvidou –
Chartologismoi
Fotis Papageorgiou –
The Dragon
Maria Ioanidou (la__mancha) –
Synthesis on paper
Sofianna Lekou –
Digital Art
Helen Karachaliou –
Historical Costumes
Andreas Antonos –
Comix
Kiki Taprantzi –
Blinking
Eleni Lemi –
Apatouria
Thodoris Trifillis –
Urban Valley
Anastasia Tzavara –
Thread my mind
Elvis Santzakou – Chaos 2

Craft Artists

Maria Mpatzanopoulou – Handmade Jewelry MACRAME
Marialena Priovolou –
Red Babushka
Ourania Koureli –
Equilibriem
Alexandra Spanou & Chryssi Petroulaki –
Chryssalendra
Christina Gkoumourian –
Just Love that color
Anima Care –
AnimaCareStore
Ioanna Chalamandari –
Metalwork
Anna & Fotini –
Hoola Hook handmade crochet
Konstantina Babatzani –
Babtzart
Melina Koffa –
Pocket Clay Jewelry
Yanna Ntre – A shadow for every dream (book)

* The exhibitions will be hosted at the Festival throughout its period from 14 to 24 October

ΗRTFest – Program

Thursday 14/10

19: 00- 20:00 – “Pending” / Natassa Arabatzi / Trapeze solo performance / Duration: 8’ (in repetition) // Venue: Bar

20:00 – 20:10 – Khaki versus colors / Marianna Sfiridi / Performance / Duration 10’// Venue: Yard

20:15 – 21:15 – Musical journey with the trio Belo-tanos / Belotanos / Duration 60’ // Venue: Yard

Friday 15/10

17:30 – 19:00 – Humade crafts workshop for adults / Yioula Koutsoubou / Creative reuse workshop for teenagers and adults / Duration: 90’ // Venue: Bar

20:00 – 21:00 – Swan song / Koinotita Texnis Praxis / Duration: 20’// Venue: Theater

21:30 – 23:30 – TAPANTALa / Elettra Dalmera & Pepe Peperonious / Duration: 120’ // Venue: Bar

Saturday 16/10

11:00 – 14:00 – Cut, glue, sew / Sultana Iloridou / Collage Workshop / Duration 180’ // Venue: Theater

14:30 – 16:00 – Humade crafts workshop for children / Yioula Koutsoumbou / Creative reuse workshop for teenagers and adults / Duration: 90’// Venue: Bar

16:30 – 18:30 – Theater improvisation for entrepreneurship – Workshop of theater, improvisation and entrepreneurship on the occasion of Erasmus + TC “Catch your moment” / Kyriakos Papadopoulos / Duration: 120’ // Venue: Theater

18:30 – 19:15 – Natassa Arabatzi / Site specific performance / Duration: 45 ’/ Venue: Road

19:30 – 20:40 – The King / Liz Arday & Dionysis Matsikas / Duration: 70 ‘// Venue: Yard

21:00 – 22:00 – The Lord of the RingTones / Compagnia I PredAttori del Tempo / Theater and Circus Performance / Duration: 45 ’// Venue: Yard

22:30 – 23:10 – Journey to hell … Escape to heaven / Mind the heels – female vocal ensemble / Duration: 35 ‘// Venue: Bar

Sunday 17/10

11:30 – 13:00 – Upcycling Workshop with disposable products / Anastasia Voutsa / Duration: 90’// Venue: Bar

13:00 – 15:00 – States in the clouds or How to become a bird / Irini Kalogeropoulou / Workshop of theater, music, poetry, installation art for children 7-12 years / Duration: 90’ // Venue: Theater

15:30 – 17:30 – The new circus family – A workshop thought for parents and kids / Compagnia “I PredAttori del Tempo / DurationQ 120’ // Venue: Yard

18:30 – 19:30 – Meeting – Performance / Spirto team / Duration: 45 ‘// Venue: Yard

20:00 – 20:15 – Chez moi – Performance / Angeliki Maridaki / Duration: 12 ’// Venue: Yard

20:15 – 21:00 – Why you are in pain? / Group ‘NaSouPoKati’ / Clown improvisation / Duration: 45’// Space: Yard

21:30 – 22:15 – Music for solo guitar / Stelios Kyriakidis / Music Performance / Duration: 45’// Venue: Bar

Monday 18/10

14:00 – 16:00 – Workshops for voice, speech and movement, performance on the poem “Silence, don’t speak” by Aziz Nesin / Chorpus Visual / Duration: 120 ’// Venue: Theater

16:30 – 18:30 – Homistas DIY Community / Stefanos Lolos / Handmade Diy workshop / Duration: 120’ / Venue: Yard

19:00 – 21:30 – Tribute to short and medium films:

– Leipsandria / Director: Stavros Paneras

– Carola / Director: Marilena Liakopoulou – Ioanna Lioutsia // 14:31’

– NONTRUE / Director: Thodoris Adamos // 08:23’

– Eat eye, fish! Am I dreaming? / Director: Frosso Papadimitriou // 04:40’

– Godot came / Direction: Lefteris Tsatsis

– My name is not doll / An initiative of Humade Crafts Workshop // 01:38’

– For Something Waterless / Director: Tal Mor // 15:00’
Dialogus inter feminas et natura / Director: Sabina Andrea Allen // 08:02’

* A discussion with the movies’ cast and crew will follow

22:00 – 23:15 – Solo Loop Project – “When Sound Becomes a Soundscape” / James Basdanis / Duration: 75 ‘// Venue: Bar

Tuesday 19/10

14:00 – 16:00 – Workshops for voice, speech and movement, performance on the poem “Silence, don’t speak” by Aziz Nesin / Chorpus Visual / Duration: 120 ’// Venue: Theater

17:30 – 21:30 – Presentation of new theatrical plays:

– The review of two acts / Author: Tasos Skiadas
– Corridors / Author: Angelina Latsi
– Iphigenia – 112 / Author: Panagiotis Renieris
– Lysistratoula / Author: Adam Begge

22:00 – 23:00 – Sazi, Lyra, contemporary organic music / Paul Goodman – Manolia Kokologianni / Duration: 60 ‘// Venue: Bar

Wednesday 20/10
14:00 – 16:00 – Workshops for voice, speech and movement, performance on the poem “Silence, don’t speak” by Aziz Nesin / Chorpus Visual / Duration: 120 ’// Venue: Theater

16:30 – 18:00 – Sounds of the oceanA Mystical Sound Journey to Connect with Marine Life / Joshua Sam Miller / Duration: 90 ’// Venue: Theater

18:30 – 21:30 – Presentation of new theatrical scenarios

Civil Conversations/ Author: Dimitra Gifa
– Funeral fugue in D minor / Author: Alexandra Kaltsogianni
– The revolution can wait / Author: Vangelis Papadiochos
Playing with Alice / Author: Delina Vassiliadi

22:00 – 23:30 – Reeds n ’Bridge – Melting pot / Dimitris Koustas – Loukas Giannakitsas / Duration: 90’ / Venue: Bar

Thursday 21/10

14:00 – 16:00 – Workshops for voice, speech and movement, performance on the poem “Silence, don’t speak” by Aziz Nesin / Chorpus Visual / Duration: 120 ’// Venue: Theater

16:30 – 18:00 – Training of Theatrical Instructors / Fanis Katechos / Training Seminar – Fabrica Lab / Duration: 90 ‘/ Venue: Theater

18:30 – 19:30 – Green object:

– Who watered “Glastra” / Harry Doumouras a.k.a. Glastra, Aggelos Mastrantonis, Nefeli Stamatogiannopoulou, Eva Tsourou
The butterfly effect / Hermione Politidou, Iliana Antoniadou, Maria Stefanidou, Dimitris Lolis
– Fiery beast / Bow Theater Group – in corp. – V3rsusID

20:00 – 21:00 – The Gull ‘Oou / Sweet Herring / Improvisation / Duration: 60’ / Venue: Theater

21:30 – 22:05 – Stand up comedy / Thomas Papadakis / Duration 35 ’// Venue: Theater

22:30 – 00:00 – One man band show / Dimitrios Karouzos and the poor relatives / Duration: 90 ‘/ Venue: Bar

Friday 22/10

14:00 – 16:00 – Workshops for voice, speech and movement, performance on the poem “Silence, don’t speak” by Aziz Nesin / Chorpus Visual / Duration: 120 ’// Venue: Theater

16:30 – 18:00 – Movement Medicine • Moving Body, Moving Stories / Maria Varela / Duration: 90 ‘/ Venue: Theater

18:30 – 19:30 – Green object:

Α fairytale which lost the future / Katerina Kasidiari
– Pulsating Earth / Pavlos Papadopoulos, Maria Belevegka, Leda Soumaki, Maria Kostoulidou,Olga  Makoglou, Aliki Durmazer, Nikos Mademlis
– ROOTS? / Anna Kokkinaki

20: 00– 21:45 – The village – Improvisational theater / Raining Bats and Cats / Duration: 45’/ Venue: Theater

21:30 – 23:00 – Panagiotis Karagiannis / Swamp Blues Κara-One man band / Duration: 90’ // Venue: Bar

Saturday 23/10

11:00 – 12:30 – My being presence in space / Magda Moschou / Creative workshop for children / Duration: 90 ‘// Venue: Theater

13:00 – 14:50 – The Nightingale / Chryssa Logotheti / Children’s theatrical performance for children 15 months – 6 years / Duration: 50’ // Venue:Yard

14:30 – 16:30 – Be Loose / Dimitra Karahotziti / Workshop of free self-directed play for adults / / Duration 180΄ // Venue: Theater

17:00 – 18:30 – Tai chi and theater / Maria Riga & Christos Dedemadis / Duration: 90’ // Venue: Yard

19:00 – 19:15 – Se_pair_rated / Irini Moraitelli, Christiana Katsimbraki / Dance performance / Venue: Yard

19:15 – 19:30 – Sindesis / Maritina Katsimbraki / Dance Performance / Duration: 10΄ / Venue: Yard

19:30 – 20:00 – Motherese – Motherless / Irini Kalogeropoulou / Site specific performance / Duration: 30 ‘/ Meeting place: Yard – Venue: Adjacent street (spectators will be accompanied to the venue)

20:30 – 21:30 – Food delivery Man / Vangelis Vogiatzis, Michalis Taktikakis / Theatrical performance / Duration: 60 ‘// Venue: Yard

22:00 – 00:00 – Pre-war rebetiko / Vangelis Petriniotis & Despina Psatha / Duration 120΄ // Venue: Bar

Sunday 24/10

12:00 – 13:00 – Stories from the mousehole / Tiranteles / Interactive show for children 5 – 12 years / Duration 60΄ // Venue: Yard

13:30 – 16:30 – Dimitra Karahotziti / Free unguided play – Free your play / Duration 180΄ // Theater space

18:00 – 19:00 – Zero waste tips and facts / Beconscious team / Seminar / Duration: 60’// Venue: Yard

19:30 – 20:30 – The Mediterranean Sea sings / vocal ensemble Nefes / Duration 55 ‘/ Venue: Yard

20:30 – 00:00 – An evening full of surprises from Fabrica Athens Theater Group and international guests.

The Festival is organized with the support and auspices of the Ministry of Culture and Sports.

All the protocols set by EODY and the Ministry of Culture for the events will be strictly observed. To avoid overcrowding, please make sure you arrive at the site at least 30 minutes in advance.

Facebooktwittermail