ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ

3rd Handmade and Recycled Theater Festival – Πρόγραμμα

Η πολυδραστική ομάδα τέχνης Fabrica Athens και ο Τεχνοχώρος Φάμπρικα (Μεγάλου Αλεξάνδρου 125, Κεραμεικός, Αθήνα) διοργανώνουν το 3rd Handmade and Recycled Theater Festival τον Οκτώβριο του 2015 στην Αθήνα.

Η τρίτη εκδοχή του Φεστιβάλ εμμένει στην Ιδέα της συλλογικότητας, της αυτο-οργάνωσης και της συσπείρωσης ανεξάρτητων δημιουργών και φιλοδοξεί να φιλοξενήσει τόσο καλλιτεχνικές όσο και κοινωνικές αναπαραστάσεις της Ελλάδας της κρίσης.

Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ θα φιλοξενηθούν παραστάσεις και δράσεις από τον χώρο του θεάτρου και του χορού, της performance, της εγκατάστασης, των εικαστικών και της φωτογραφίας, του video art, του ντοκυμαντέρ, των ταινιών μικρού μήκους, του τσίρκο, του παιδικού θεάτρου και του κουκλοθεάτρου.

Όλες οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν χωρίς είσοδο συμμετοχής για το κοινό.

Δείτε φωτογραφικό υλικό από το Φεστιβάλ εδώ.

Παρασκευή 02/10

17:00 Εγκαίνια / Εκθέτες: Χάγια Κοέν, Νίκη Νικολαϊδου, Θοδωρής Τριφύλλης, 2π

Present Handmade, Πρόδρομος Νικολαϊδης, Γεωργία Βιτζηλαίου, Sen Handmade

18:00 Ikena Tozaj, Cloth Design

19:00 Βασίλης Νίκας, Σεμινάριο Φωτογραφίας (120’)

21:00 LK fotoArtistica, εγκαίνια έκθεσης Φωτογραφίας: Distance

22:00 genWHY, o Τομ πέθανε, Θέατρο (60’)

Σάββατο 03/10

18:00 Βασίλης Νίκας, Σεμινάριο Φωτογραφίας (120’)

19:00 genWHY, o Τομ πέθανε, Θέατρο (60’)

21:00 Ikena Tozaj, Cloth Design

22:30 Handmade and Recycled Opening Party! Special Guest: Alex de Paris, DJ Myki n’ Afro

Κυριακή 04/10

15:00 Ζωή Θαλάσση, ανοιχτό μάθημα Pilates (120‘)

19:00 Ikena Tozaj, Cloth Design

20:30 genWHY, o Τομ πέθανε, Θέατρο (60’)

Παρασκευή 09/10

15:30 Fabrica Lab, Θεατρικό workshop: θέατρο έρευνας (120’)

17:00 Μαριάννα Λεδάκη, εγκαίνια έκθεσης Ζωγραφικής

18:00 Ον ΟFF, καθόλου κακή η πόρτα σας, Performance (35’)

19:00 2Μ / Μαρία Θεοφιλάτου Μαρία Ιωάννου, Ποιος ανακάλυψε την Αμερική, Θέατρο (90’)

21:00 Θέατρο του Καταπιεσμένου, πλην όμως, Θέατρο (120’)

23:00 Αλέξανδρος Παπαδόπουλος και Calypso Larah, The Homonazi Effect, Video Performance (20’)

23:30 RadioSol, live ska – reggae Party

Σάββατο 10/10

15:30 Fabrica Lab, Θεατρικό workshop: θέατρο έρευνας (120’)

18:00 Ον ΟFF, καθόλου κακή η πόρτα σας, Performance (35’)

19:00 Βαγγέλης Ευαγγελίου, εγκαίνια έκθεσης Φωτογραφίας

19:30 Θέατρο του Καταπιεσμένου, πλην όμως, Θέατρο (120’)

21:30 2Μ / Μαρία Θεοφιλάτου – Μαρία Ιωάννου, Ποιος ανακάλυψε την Αμερική, Θέατρο (90’)

23:00 Αλέξανδρος Παπαδόπουλος και Calypso Larah, The Homonazi Effect, Video Performance (20’)

Κυριακή 11/10

15:30 Fabrica Lab, Θεατρικό workshop: θέατρο έρευνας (120’)

18:00 Ον ΟFF, καθόλου κακή η πόρτα σας, Performance (35’)

19:00 Θέατρο του Καταπιεσμένου, πλην όμως, Θέατρο (120’)

21:30 2Μ / Μαρία Θεοφιλάτου – Μαρία Ιωάννου, Ποιος ανακάλυψε την Αμερική, Θέατρο (90’)

23:00 Αλέξανδρος Παπαδόπουλος και Calypso Larah, The Homonazi Effect, Video Performance (20’)

Παρασκευή 16/10

19:00 Γλυκές Ρέγγες, ReggoStory3, Θέατρο (75’)

20:30 Snap Steps, Coldhearted Manga, Love & Hate: Lost between, Latin (15’)

21:00 Μολυμπάκης Ιάκωβος, My daily workout, Performance (40’)

22:00 Έλενα Δεμέστιχα, Α long vacation, Ταινία μικρού μήκους (22’)

Σάββατο 17/10

14:00 DIY, Κατασκευή χειροποίητων επίπλων από ανακυκλώσυμα υλικά

16:00 Νέλλυ Πουλοπούλου, Σεμινάριο σωματικού Θεάτρου (180’)

19:00 Μολυμπάκης Ιάκωβος, My daily workout, Performance (40’)

20:00 Έλενα Δεμέστιχα, Α long vacation, Ταινία μικρού μήκους (22’)

20:30 Snap Steps, Coldhearted Manga, Love & Hate: Lost between, Latin (15’)

21:00 Γλυκές Ρέγγες, ReggoStory3, Θέατρο (75’)

Κυριακή 18/10

16:00 DIY, Κατασκευή χειροποίητων επίπλων από ανακυκλώσυμα υλικά

19:00 Γλυκές Ρέγγες, ReggoStory3, Θέατρο (75’)

20:30 Snap Steps, Coldhearted Manga, Love & Hate: Lost between, Latin (15’)

21:00 Μολυμπάκης Ιάκωβος, My daily workout, Performance (40’)

22:00 Έλενα Δεμέστιχα, Α long vacation, Ταινία μικρού μήκους (22’)

Παρασκευή 23/10

16:00 Tape Art

19:00 Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης, Αναπνέω, Sound performance (20’)

21:00 Siemprevivas, Φάντο + Λιζ, Θέατρο (60’)

22:00 Θοδωρής Τράμπας, Άμορφη Μάζα, Performance, Film documentary (25/45’)

Σάββατο 24/10

17:00 Tape Art

20:00 Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης, Αναπνέω, Sound performance (20’)

21:00 Siemprevivas, Φάντο + Λιζ, Θέατρο (60’)

22:00 Θοδωρής Τράμπας, Άμορφη Μάζα, Performance, Film documentary (25/45’)

Κυριακή 25/10

16:00 Tape Art

19:00 Θοδωρής Τράμπας, Άμορφη Μάζα, Performance, Film documentary (25/45’)

21:00 Siemprevivas, Φάντο + Λιζ, Θέατρο (60’)

22:30 Μαρία Παπαδάκη, Θοδωρής Τριφύλλης, Αναπνέω, Sound performance (20’)

Παρασκευή 30/10

17:00 Άρης Σομπότης, Workshop, Φέρε το κοινό στο θέατρο σου: Εισαγωγή στη στρατηγική, επικοινωνία & ανάπτυξη κοινού στο θέατρο & τις τέχνες. Η αλήθεια για τα social media. Part 01

19:00 Θοδωρής Τράμπας, Καμένη Γη, Performance (20/25’)

20:00 Γιάννης Παπαγιάννης, Αναμείνατε στο ακουστικό σας, Θέατρο (50’)

21:30 Quilombola, Ανθρώπινοι ζωολογικοί κήποι: η συνέντευξη, Θέατροm (70’)

Σαββάτο 31/10

15:00 Άρης Σομπότης, Workshop, Φέρε το κοινό στο θέατρο σου: Εισαγωγή στη στρατηγική, επικοινωνία & ανάπτυξη κοινού στο θέατρο & τις τέχνες. Η αλήθεια για τα social media. Part 02

16:00 Μιχάλης Βούρκος, Workshop, Τι είναι το casting: επιτυχημένη ακρόαση

17:00 Ευγενία Παπαγεωργίου, Workshop, Μαθαίνω μέσα από την κίνηση και συν-κίνηση:

ασκήσεις λόγου και κίνησης.

19:00 Θοδωρής Τράμπας, Καμένη Γη, Performance (20/25’)

20:00 Γιάννης Παπαγιάννης, Αναμείνατε στο ακουστικό σας, Θέατρο (50’)

21:30 Quilombola, Ανθρώπινοι ζωολογικοί κήποι: η συνέντευξη, Θέατροm (70’)

Κυριακή 01/11

16:00 Ευγενία Παπαγεωργίου, Workshop, Μαθαίνω μέσα από την κίνηση και συν-κίνηση: ασκήσεις λόγου και κίνησης.

19:00 Quilombola, Ανθρώπινοι ζωολογικοί κήποι: η συνέντευξη, Θέατρο (70’)

21:00 Θοδωρής Τράμπας, Καμένη Γη, Performance (20/25’)

21:30 Γιάννης Παπαγιάννης, Αναμείνατε στο ακουστικό σας, Θέατρο (50’)

22:30 Handmade and Recycled Closing Party!

Festival-Front

Festival-Back

Πατήστε στις εικόνες για μεγέθυνση – Click to enlarge

Facebooktwittermail