ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ

2nd Handmade and Recycled Theater Festival – Πρόγραμμα

2o Φεστιβάλ Χειροποίητου και Ανακυκλώσιμου Θεάτρου – Handmade and Recycled Theater Festival
25/09 – 05/10 Τεχνοχώρος Φάμπρικα (Μεγάλου Αλεξάνδρου 125 & Ευρυμέδοντος)

Το 2nd Handmade and Recycled Theater Festival θα πραγματοποιηθεί στον ανανεωμένο Τεχνοχώρο Φάμπρικα από 25 Σεπτεμβρίου έως 5 Οκτωβρίου.

Μετά την επιτυχημένη προσπάθεια ανάδειξης, προώθησης και καλλιτεχνικής δημιουργίας ανεξάρτητων παραγωγών του πρώτου φεστιβάλ (Οκτώβριος 2013) ακολουθεί η δεύτερη εκδοχή μιας μεγαλύτερης καλλιτεχνικής συσπείρωσης όπου στόχο έχει να προβάλει παραστάσεις και συμμετοχές οι οποίες θα χαρακτηρίζονται από την ιδιότητα του χειροποίητου και ανακυκλώσιμου.

Στο φεστιβάλ θα υπάρξει όπως και πέρυσι βραβείο επιτροπής, η οποία θα επιλέξει μια ομάδα για να παίξει 8 παραστάσεις στο θέατρο Fabrica Athens, και βραβείο κοινού, το οποίο θα επιλέξει μια ομάδα για να παίξει 4 παραστάσεις στο ίδιο θέατρο.

♦ Facebook Event: http://on.fb.me/1uP15Zb
♦ Φωτογραφικό υλικό από το 2nd Handmade and Recycled Theater Festival μπορείτε να βρείτε εδώ:  http://on.fb.me/U6DaYc
                        Πρόγραμμα                                     

25/9 – Έναρξη φεστιβάλ

26/9 – 17.00 μ.μ, Mr and Mrs Bubble, Welcome to our bubble world! (120′)
19.00 μ.μ, Non Actors, Η εξαίρεση και ο κανόνας – Πόσο κοστίζει το σίδερο (70′)
20.30 μ.μ, Δάφνη Λουζιώτη, Work Demonstration δημιουργώντας χαρακτήρες μέσω του γέλιου και της capoeira (15′)
21.00 μ.μ, Unison, Marina Cvetaeva (60′)

 
27/9 – 16.00 μ.μ, Σεμινάριο Χορού και Αυτοσχεδιασμού, Χρυσηίδα Λιατζιβίρη (120′)
19.00 μ.μ, Non Actors, Η εξαίρεση και ο κανόνας – Πόσο κοστίζει το σίδερο (70′)
20.30 μ.μ, Χάρης Σταθόπουλος, Ισόγειο, ταινία μικρού μήκους (12′)
21.00 μ.μ, Unison, Marina Cvetaeva (60′)
 
28/9 – 16.00 μ.μ, Σεμινάριο Χορού και Αυτοσχεδιασμού, Χρυσηίδα Λιατζιβίρη (120′)
19.00 μ.μ, Unison, Marina Cvetaeva (60′)
21.00 μ.μ, Γιώργος Ευθυμίου, Terrori di Imaginacion, ταινία μικρού μήκους (17′)
21.30 μ.μ, Βασίλης Ντούρος, Το φως που σβήνει, ταινία μεγάλου μήκους (92′)
 
29/9 – 17.00 μ.μ, Fabrica Athens, Σεμινάριο Σωματικού Θεάτρου (120′)
18.30 μ.μ, Βασίλης Νίκας, Τα βασικά της φωτογραφικής δημιουργικής λήψης (120′)
20.30 μ.μ Χάρης Σταθόπουλος, Ο άνθρωπος με τα λυμένα κορδόνια (5′)
21.00 μ.μ, Non Actors, Η εξαίρεση και ο κανόνας – Πόσο κοστίζει το σίδερο (70′)
 
30/9 – 17.00 μ.μ, Fabrica Athens, Σεμινάριο Σωματικού Θεάτρου (120′)
18.30 μ.μ, Βασίλης Νίκας, Τα βασικά της φωτογραφικής δημιουργικής λήψης (120′)
20.00 μ.μ Γιώργος Ευθυμίου, WSV project WSV #4 Ο Αποστόλης Αρτινός διαβάζει Χέρμαν Μπροχ (soundspace Filthy Pagan),videoart (10′)
20. 30 μ.μ, Χοροθέατρο Λυδία Λίθος, Milady’s Dinner, video dance (15′)
 
01/10 17.00 μ.μ, Fabrica Athens, Σεμινάριο Σωματικού Θεάτρου (120′)
21.00 μ.μ, Le freak c’est chic, Δικαίωμα (50′)
 
02/10 – 17.00 μ.μ, Swap and Recycled
18.00 μ.μ, Fabrica Athens, Tape Art
21.00 μ.μ, Le freak c’est chic, Δικαίωμα (50′)
 
03/10 – 17.00 μ.μ, Νάγια Κοκμοτού, Εργαστήριο κατασκευής κούκλας για παιδιά (90′)
20.00 μ.μ Χάρης Σταθόπουλος, Το άλμα, ταινία μικρού μήκους (11′)
21.00 μ.μ, Εν.ακτ, Η Δεσποινίς Μαργαρίτα του Ρομπέρτο Αταυντε (15’)
23.00 μ.μ, Plasters, Ριγκολιός Α’ Μέρος (95′)
 
04/10 – 12.00 π.μ Babyfeat, Εργαστήριο από ανακυκλώσιμα υλικά για παιδιά (120′)
16.00 μ.μ, Γεράσιμος Ιωάννου, Θεατρικός Αυτοσχεδιασμός στα Αγγλικά (120′)
21.00 μ.μ, Plasters, Ριγκολιός Α’ Μέρος (95′)
23.00 μ.μ, Εν.ακτ, Η Δεσποινίς Μαργαρίτα του Ρομπέρτο Αταυντε (45’)
 
05/10 – 18.00 μ.μ, Le freak c’est chic, Δικαίωμα (50′)
19.00 μ.μ, Plasters, Ριγκολιός Α’ Μέρος (95′)
20.00 μ.μ, Δήμητρα Μπαμπαδήμα, Μπλε Καρότσα, ταινία μικρού μήκους (15′)
21.00 μ.μ, Εν.ακτ, Η Δεσποινίς Μαργαρίτα του Ρομπέρτο Αταυντε (45’)
 
Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ θα συμμετάσχουν επίσης:
Φωτογράφοι: Δημήτρης Κεχρής, Θάνος Φυσικόπουλος
Εικαστικοί: Βέρα Αναστασάκου, Κωνσταντίνος Βερούτης, Τάνια Κάκια
Χειροτέχνες: ΤheVagabonds, 2π, Decades(Γεωργία Κορμά), Details for queens, Βιορίκα Ιωαννίδη, Πρόδρομος Νικολαϊδης, Νίκη Νικολαίδου
 
 
Facebooktwittermail